Mitä kohti sinun kellosi kääntyy?

On taas se aika vuodesta, kun kelloja on siirretty.

Pimeän aika lisääntyy, mutta tämä on samalla aivan ihanaa aikaa sytyttää kynttilöitä ja nauttia niiden tunnelmallisesta, lempeästä valosta.

Kun olen kertonut ihmisille näistä meidän verkkokaupan tuotteista, olen monesti aloittanut sanoilla: "Pyörää ei tarvitse keksiä uudelleen." Nämä tuotteet eivät ole tavallaan mikään uusi keksintö.Itseasiassa menemme näiden tuotteiden kanssa aikojen alkuun, siirretään kelloja taaksepäin, jonnekin, mistä olemme aikoinaan lähteneet - olemme syntyneet bakteereista ja se meidän olisi hyvä muistaa nimenomaan tässä ajassa.

  • Bakteerit ylläpitävät meidän terveyttämme iholla, limakalvoilla ja varsinkin suolistossa
  • Bakteerit huolehtivat meidän ympäristömme puhtaanapidosta meidän kotona, kouluissa, päiväkodeissa..
  • Bakteerit auttavat terveen maaperän luomisessa, missä voi kasvaa myös terveet ja ravintorikkaat sekä puhtaat sadot meille ravinnoksi
  • Bakteerit huolehtivat vesistöissä puhtaasta veden laadusta
  • Bakteerit sitoutuvat ilmassa haitallisiin kasvihuonekaasuihin ja hajottavat ne, eli sitä kautta huolehtivat osaltaan, ettei ilman otsonikerros pääsisi ohenemaan

Näin se vain on ja on aina ollut. Ja tätä asiaa me emme pysty muuttamaan - luonnon kiertokulkua - sitä kelloa ei siirrellä eteen eikä taakse.Ihminen on kovasti yrittänyt tuhota tämän kaiken ja millä seurauksella, me näemme sen kaiken nyt. 

Me emme tule koskaan voittamaan taistelua bakteereja vastaan, mutta kun ei ole tarvettakaan. Meidän tulee päinvastoin ymmärtää rinnakkaiselon tärkeys bakteerien kanssa ja sen merkitys meidän elämälle.

Bakteerit ovat olleet täällä paljon ennen meitä ja tulevat olemaan vielä meidän jälkeenkin. Me emme pysty elämään ilman bakteereja - bakteerit pärjäävät kyllä ilman ihmistä, ne ovat evoluution virtuooseja - mutta me emme pystyisi edes hengittämään ilman bakteereja. Bakteerit huolehtisivat monista, monista asioista meidän puolestamme, jos vain antaisimme niiden tehdä sitä, missä ne ovat parhaimmillaan ja vieläpä meidän ihmisten parhaaksi.

Kelloja siirrettiin taaksepäin, mutta suuri toiveeni olisi, että tässä asiassa me ihmiset alkaisimme mennä eteenpäin. Kohti aidosti kestävää terveyttä, jonka me pystymme itse rakentamaan sekä kohti puhtaampaa yhteiseloa luonnon kanssa ja parempaa tulevaisuutta koko maapallolla - rinnakkain meille elintärkeiden bakteerien kanssa. Meillä jokaisella on mahdollisuus olla kantamassa oma pieni kortemme tähän paremman tulevaisuuden kekoon ja sitä kautta saada myös terveempi elämä itsellemme.

Lapsissa on meidän tulevaisuus. Tähän tekisi mieli lisätä, että lapsissa ja bakteereissa on meidän tulevaisuus. Kun näillä molemmilla edellä mainituilla on asiat hyvin, meidän on helppo hengittää, olemme onnellisia ja täynnä rakkautta ja jaamme sitä myös ympärillämme oleville ihmisille, jopa huomaamattamme.

Haluaisin vielä loppuun kertoa erittäin tärkeästä keräyksestä meidän ihanien, rakkaiden lasten hyväksi. Lapsen Valo Ry tekee erittäin tärkeää työtä tuodakseen iloa ja valoa lapsille, jotka ovat haastavassa elämäntilanteessa. Jos haluat olla mukana tuomassa tätä valoa ja iloa näille lapsille, on sinulla mahdollisuus osallistua sinulle sopivalla lahjoituksella tai liittyä vaikkapa yhdistyksen yksityishenkilö kannattajajäseneksi 33€/vuosi. Lisää tietoa löydät yhdistyksen sivuilta: https://www.lapsenvalory.fi/

Ja jos haluat, voit myös auttaa jakamalla linkkiä eteenpäin.

Ollaan kiitollisia ajasta, riippumatta siitä siirretäänkö kelloja eteen tai taaksepäin ja muistetaan elää myös tässä hetkessä, niin kuin lapset tekevät, eikä vain eilisessä tai huomisessa.

                                                                         Take Care of YourSelf and Your Loved Ones

Selaa tuoteryhmiä

Ostoskorisi on tyhjä

Suodata tuotteita

Toimitusehdot

Ostoskoriin käytetyt lahjakortit